Utviklingsplan Rogaland 2025-2028

1 Innledning

Humle sitter på blomst.  - Klikk for stort bilde

I begynnelsen av hver valgperiode skal fylkeskommunen utarbeide en regional planstrategi i samarbeid med kommuner og andre aktører som blir berørt av planarbeidet. Regional planstrategi skal beskrive status i samfunnsutviklingen, sette mål og retning for framtidig utvikling, og angi hvordan oppgavene skal løses på et overordnet nivå. Dette er lovpålagt i plan- og bygningsloven § 7. Rogaland fylkeskommune har valgt å kalle planstrategien Utviklingsplan for Rogaland. 

Utviklingsplanen skal peke på retningen for samfunnsutviklingen i Rogaland. Det skal også være et utgangspunkt for et tettere samarbeid mellom fylkeskommunen, kommunene og de ulike samfunnsaktørene i fylket. 

I utviklingsplanen er det identifisert fire langsiktige utviklingsmål: 

  • Attraktive lokalsamfunn, tettsteder og byer 
  • Konkurransedyktig region 
  • Helsefremmende og inkluderende samfunn 
  • Klimaomstilling og livskraftig naturmiljø 

De fire utviklingsmålene er gjensidig avhengige av hverandre. Konkurransedyktighet, lønnsomhet og økonomisk utvikling styres av attraktiviteten til regionen og hvor gode hoder vi klarer å tiltrekke oss. Attraktiviteten er igjen avhengig av god ivaretakelse av både natur, klima og de sosiale forholdene. En helhetlig tilnærming til målene må derfor legges til grunn for samfunnsutviklingen i Rogaland. 

Utviklingsplanen inneholder også prinsipper for fylkeskommunens arbeid med planer og strategier, og en oversikt over fylkeskommunens plansystem og planbehovene i den kommende perioden.